Muhasebe E-Fatura Entegratörleri

Muhasebe E-Fatura Entegratörleri​

E-fatura entegratörleri ve e-fatura birbirine göbekten bağlı iki kavramdır. Bu yüzden önce kavramlarını açıklayarak size anlatmak istiyorum. Muhasebe, e-fatura ve e-fatura entegratörlük sistemi birbirini tamamlayan parçalardır. Bu parçalardan birini çıkardıktan sonra sistem duracaktır. Haydi öyleyse kısa kısa tanım verdikten sonra hepsinin ne işe yaradığı konusuna gelelim.
E-Fatura Nedir

E-Fatura Nedir ?​

E-Fatura muhasebe kağıt fatura olarak bilinen belgenin elektronik ortamda düzenlenmiş halidir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen ve servis edilen bu yapı çoğu insanın hayatını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için geliştirilmiş bir üründür.


Muhasebe Nedir

Muhasebe Nedir ?​

Kısa ve öz olarak bir işletmenin, gelir-gider işlemlerini takip eden, kayıt altında tutan ve raporlayan mekanizmaya muhasebe denir. Muhasebenin temel taşlarından biri olan fatura özellikle büyük mükellefler için yönetilmesi zor bir hale geldiği için Gelir İdaresi Başkanlığı 2005 yılında bu konuya bir müdahale etti ve elektronik fatura yani e-faturayı piyasaya sürdü.


Entegratör Nedir

Entegratör Nedir ?​

E-fatura ve muhasebenin ne olduğundan kısaca bahsettik. Son kalan tanımımız ise entegratörlük kavramı. Gelir İdaresi Başkanlığı e-faturayı geliştirirken tek başına veya tek bir firma üzerinden işlem yapılıp tekelleşmeyi engellemek için Özel Entegratörlük yapısını geliştirdi. Özel entegratör; mükellefin e-faturalarını imzalayarak Gelir İdaresine gönderme işlemini sağlayan aracı bir kurumdur.


E-Fatura Özel Entegratörü Nasıl Seçilmelidir

E-Fatura Özel Entegratörü Nasıl Seçilmelidir ?​

Özel entegratör seçmek ilerleyen süreçlerde sizin tüm yapınızı etkileyecek bir karardır. Eğer doğru, güvenilir, hızlı destek veren bir entegratör seçmediğiniz durumda belgelerinizde aksamalar yaşanacak, size gelen belgelerde sorun yaşayacaksınız ve belirli bir süre sonra artık durum çekilmez hale gelecektir.
  • Ulaşılabilirlik
  • Destek Kapsamı
  • Sorun Çözme Yetisi
  • Güvenilirlik
  • Fiyat
Bu maddeleri hepsini birden sağlayan günümüzde entegratör maalesef bulunmamaktadır. Bu maddelere göre bir swot analizi yaparak en çok artısı bulunan ve bizim için önemli artıları bulunan entegratörü seçerek yola devam edebilirsiniz.

e-Fatura Özel Entegratörüne Neden İhtiyacım var

e-Fatura Özel Entegratörüne Neden İhtiyacım var ?​

Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere ücretsiz çokta güncel olmayan eski teknoloji bir e-fatura portalı sağlamaktadır. Burada yoğun belge kesen mükellefler için hiç bir şekilde alternatif olamaz. Bundan dolayı özel entegratör seçmek ve onların gelişmiş portal ve özelliklerinden faydalanarak işlerimizi hızlandırabiliriz. Ama yinede swot analiz sonucunda ben GİB portal üzerinden devam edeceğim diyorsanız bence unutun en kötü özel entegratör bile GİB portalından daha özellikli ve kullanışlı bir portal sağlıyor.
 
Son düzenleme:
Üst