İhraç Kayıtlı E Fatura Nasıl Kesilir?

İhraç Kayıtlı E Fatura Nasıl Kesilir?​

İhraç kayıtlı veya satış faturası arasında aslında düzenleme bakımından bir fark yoktur. Öncelikle ihraç kayıtlı e fatura nasıl kesilir konusuna girmeden önce ihraç kayıt ne demektir kısaca bahsetmek gerekirse; üretilen malın ihracatını yapacak firmaya satılması durumuna ihraç kayıt adı verilmektedir. Direkt olarak ihracat yapılamayacak ihracatı başka bir mükellefin gerçekleştireceği senaryoda düzenlemeniz gereken belge ihraç kayıtlı belgedir.

Peki ihraç kayıtlı ile normal satış faturası arasındaki fark nedir. Neden ihraç kayıtlı diye bir senaryo vardır.

İhraç Kayıtlı E Fatura Nasıl Kesilir?

İhraç kayıtlı kesilen belgeler KDV’den muaf kesilen belgelerdir. İhracat yapılacağı için bu belgelerde vergi vs kalemleri yoktur. Hesaplama ve görüntüde vergi kalemleri gösterilir ödenecek tutarda bu vergiler çıkarılarak direk vergiler hariç mal hizmet toplam tutarı ödenecek tutar yerine geçer.

İhraç kayıtlı e fatura keserken öncelikle alıcı bilgilerini alıcının adres ve iletişim bilgilerini dolduruyoruz. Daha sonra fatura senaryosu olarak IHRAC KAYITLI olarak seçiyoruz. İhraç kayıt seçtiğimizde önümüze 3 adet ihraç kayıt istisnası çıkmaktadır.

  • 701 - 3065 s. KDV Kanununun 11/1-c md. Kapsamındaki İhraç Kayıtlı Satış
  • 702 - DİİB ve Geçici Kabul Rejimi Kapsamındaki Satışlar
  • 703 - 4760 s. ÖTV Kanununun 8/2 Md. Kapsamındaki İhraç Kayıtlı Satış
olmak üzere. Genelde ihraç kayıtlı belgeler 701 olarak gönderilmektedir. Nadirende olsa sektörüne göre 702 ve 703’te kullanılmaktadır.

İstisna kodumuzu belirledikten sonra satışını yapılacak ürünleri ürün/hizmet adı, miktar, birim fiyat ve KDV şeklinde girişlerini yapıyoruz. Varsa iskontosunu düşüyoruz ve belgeyi Taslak kutusuna kaydediyoruz. Kayıt ettikten sonra belgeye çift tıklayarak veya seçip önizleme işlemini açıyoruz.

Sistem otomatik olarak ihraç kayıtlı seçtiğimizde ödenecek tutardan KDV toplamını düşmesi gerekmektedir. Eğer ödenecek tutar ile vergiler dahil toplam tutar aynı gözüküyorsa orada sorun var demektir. Vergiler dahil toplam tutar KDV dahil, ödenecek tutar ise KDV hariç olması gerekir.

Herşey yolunda ve tutarlar kendi içerisinde tutarlı ise belgeyi karşıdaki mükellefe gönderebiliriz. Tek dikkat etmemiz gereken nokta ödenecek tutar ve istisna kodudur.
 
Üst