E-İrsaliye üzerinde zorunlu bulunması gereken alanlar nelerdir ?

İrsaliyenin Dönüşümü E-İrsaliye Nedir​

Geleneksel yollarla hazırlanmış irsaliyenin dijital olarak hazırlanmış haline e-irsaliye adı verilir. Sıradan düzenlenen irsaliyelerden farkı olarak SEVK irsaliyelerinin dijital olarak düzenlenmesini sağlıyor. E-irsaliye sistemi Gelir İdaresi Başkanlığınca e-fatura sistemi ile beraber piyasaya sürülmüştür. Koynuyla alakalı detay vermek gerekirse ilk olarak irsaliye kavramının ne demek olduğunu incelemekle birlikte e- irsaliye kavramına dönüşmesinden de bahsedelim.

İrsaliyenin Dönüşümü E-İrsaliye Nedir

İrsaliye Nedir ?​

Resmi olarak bir ticari değeri olan malların bir ortamdan farklı bir ortama sevki sağlanırken olması gereken bir belgedir. Kullanılacak olan bu belgenin içerisinde gönderen kişinin bilgileri, gönderilmiş olan malı teslim olacak kişi/kişilerin/işletmelerin bilgileri, eğer gerekirse fazladan bir sevk adresi, ürün hakkında bilgi ve miktar bilgisini belirten ve bunların olmasının zorunlu olduğu geleneksel yollarla düzenlenen bir kağıt belgedir.

İrsaliyenin Dönüşümü E-İrsaliye Nedir

İrsaliye ne zaman kesilmelidir ?​

Az önce bahsettiğimiz gibi resmi olarak ticari değeri olan malların bulunduğu ortamdan başka bir ortama taşınırken ürünü/malı taşıyacak olan araçta mutlaka olması gereken bir belgedir. Bu kullanılan belge ürün/mal taşınırken geçerlidir ve teslimat bittiğinde teslimat tutanağı imzalanır. Atılan imzalar sonrasında irsaliye belgesi geçerliliğini kaybeder.


İrsaliyenin Dönüşümü E-İrsaliye Nedir

E-İrsaliye Mükellefiyeti nedir ?​

Gelir İdaresi Başkanlığınca dijital ortamda üretilmiş olan e-irsaliye elektronik ortamlarda hazırlanmaktadır. Hazırlanan belgelerin düzenlenebilmesi için en başta e-irsaliye mükellefi olmak gerekir. Şayet e-irsaliye mükellefi değilseniz e-irsaliye belgesi düzenlemenize imkan yoktur. E-irsaliye olarak belgeyi düzenleye fırsat veren ve düzenlenmiş olan e-irsaliyeyi dijital olarak görüntülemenize yarar.

duwmHGHBham4asye7sukzzDjZCjWP0MljPSC9ljncnZifbNh70A0_x7MWD7CX0XTstJd5-prWSZCRogxsZVljjU_ZleZwdELSNfcyv_NaXTnZOimtDNgjDGVDMr6R9bb0HdJOgRj

E-İrsaliye üzerinde zorunlu bulunması gereken alanlar nelerdir;​

Düzenlenmiş olan e-irsaliye de olması gereken kısımları kısa olarak bahsedeceğim. İlerleyen yazılarımda daha detaylarını anlatacağım.

 • Ürün/Mal gönderen bilgisi
 • Ürün/Mal teslim alan bilgisi
 • Ürün/mal ne olduğuna dair bilgi
 • Miktar bilgisi
 • Gönderilen Ürün/Mal firma üzerinden sağlanıyorsa
  - Vergi kimlik numarası
  - Unvan bilgisi
 • Gönderilen Ürün/Mal şoför aracılığıyla taşınıyorsa
  - T.C kimlik no.
  - Kişi ad soy ad
  - Gönderilen aracın plakası
Gönderim adresi kısımları doldurulması gerekir. Eğer bu alanlar tam olarak doldurulmaz ise e- irsaliye Gelir İdaresi Başkanlığının üzerinden iletebilmenizin imkanı yoktur.

Bahsedilen dijital olarak hazırlanan e-irsaliye sizleri kağıt israfından tamamen kurtarmakla beraber kullandığınız kağıt belgelerin saklanmasıyla da uğraşmazsınız. E-irsaliye kullanmak için özel olarak bir entegratör ile anlaşarak e-irsaliye mükellefiyetinizi başlatılabilir ve başlatıldığı andan itibaren hemen e-irsaliye gönderimi sağlayabilirsiniz.
 
Üst