E-imza nedir? E-imza nerede kullanılır? E-imza pin kodu sorunları.

E-İmza Nedir ? Nasıl Alınır ?​

Dijitalleşmeyle beraber hayatımıza giren e-imza kişinin kendisi adına dijital olarak elektronik ortamlarda imza atabilmeleri için geliştirilmiştir. E-imza nedir genel olarak USB aracılığıyla kullanılan e-imza aslında USB ile değil USB'nin için dahil edilmiş sertifika sayesinde kişinin gerçek imzasını dijital olarak kullanmasına olanak sağlayan dijital imzaya verilen isimdir.

E-İmza Nedir ? Nasıl Alınır ?

E-imza neden USB bellek gibi ?​

Dijital olan e-imza genel olarak USB ile üretimi ve tüketimi sağlanır. E-imzanın USB'ye dahil hafızanın içerisinde bulunmasının bazı sebepleri şunlardır.
  • Pratik olması
  • Kötü amaçlı kişilerin eline geçmemesi için güvenlik sunması
  • Küçük, basit, taşınabilirliği ve saklanabilir olması.
  • Masrafının düşük olması
Aslında tüm bu saymış olduğumuz maddelerin içerisinde bizler için en önemli kısım ise kötü amaçlı kişilerin eline geçmemesi ve bizlere bu yönde güvenlik sunmasıdır.E-İmza Nedir ? Nasıl Alınır ?

E-İmza PIN Gerekli midir ?​

dijital olarak üretilmiş olan e-imzalar şahsa özel PIN kodu ile beraber üretilirler ve bu şifrelenmiş PIN kodu ile kullanmaya devam ederler. Ancak verilmiş olan PIN kodu ile kullanmak yüksek oranda risk içerir. Bu sebeple PIN kodu alındığında 4-6 basamaklı rakamlardan oluşacak şekilde değiştirmenizi ve kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ederim.

E-İmza Nedir ? Nasıl Alınır ?

E-İmza PIN Kodu unutulursa ?​

Dijital olan e-imza için üretilmiş olan PIN kodu sıkça kullanılmadığından dolayı unutmaya en elverişli şifrelerden bir tanesidir. Bu sebeple PIN kodunun yanında PUK koduyla beraber gelir. belirlenmiş olan şifre unutulduğunda yada defalarca yanlış girilmiş işlem sonucunda bloke olmuş e-imzanızı kurtarmak adına PUK kodunu kullanarak üstesinden gelebilirsiniz. Şayet bu durum yerine PUK kodunu da unutmuş/kaybetmiş olursanız aldığınız yerle iletişime geçerek sorunu halledebilirsiniz

E-İmza Nerelerde Kullanılır ?​

E-imza hayatımıza girdiği andan itibaren hayatımızı kolaylaştırmasıyla beraber bir çok alanda da kullanım imkanını bizlere sundu. Bu alanlardan en sık kullandığımız kısımlardan bahsedelim.
  • PDF imzalama
  • E-Belge İmzalama
  • Sözleşme İmzalama
  • Belge İmzalama
  • E-Devlete Giriş
  • Banka İnternet Şubelerine Giriş
daha nice alanlarda da kullanımımıza imkan sağlamıştır.

E-İmza Nedir ? Nasıl Alınır ?

E-İmzayı nereden alabilirim ?​

Dijitalleşen ve teknolojiyi takip ede ülkemizde e-imza alabilmek için iki yere başvurabiliriz. ilk bahsedeceğimiz yer TUBİTAK'dır. TUBİTAK'dan destek gören KAMUSM'a başvuru yapabilirsiniz. Eğer isterseniz bunun haricinde PTT şubelerine giderek işleminizi gerçekleştire de bilirsiniz. Şayet e-defter vs. tarzında gönderim sağlayacaksanız KAMUSM tercihiniz olmalıdır. Farklı alanlarda kullanacaksanız PTT'den e-imza almanız sizler için yeterli olacaktır. E-imza kullanılırken e-imzanın geçerlilik süresi vardır ve 1-2-3 yıl olmak şartıyla sizlere sunarlar. Eğer devamlı olarak işlem yapmaktaysanız 3 yıl olarak almanızı öneririm. Sürekli olarak işlem yapmıyorsanız eğer 1 yıl sizler için yeterli olacaktır.
 
Üst