E Fatura Reddetme Nasıl Yapılır

E Fatura Reddetme Nasıl Yapılır?​

E Fatura reddedebilmek için öncelikle TİCARİSENARYO türünde kesilmiş olması gerekmektedir. TİCARİSENARYO olmayan belgelerde uygulama yanıtı yani reddetme işlem yapılamamaktadır. Ticari senaryoda gelen bir belge geldiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde kabul veya ret yanıtı verilebilir. E Fatura Reddetme Nasıl Yapılır konusu entegratör ve GIB Portala göre değişiklik gösterebilir ama özünde ikiside uygulama yanıtı ile belgeyi reddeder. Önce GIB Portal ile uygulama yanıtı nasıl verilir onu anlatalım.

E Fatura Reddetme Nasıl Yapılır

GIB Portal üzerinden E Faturaya Ret Yanıtı Vermek?​


E Fatura mükellefi olurken kullanım yöntemini belirleyerek nasıl belge düzenleyeceğinizi netleştirmiş oluyorsunuz. Gelir İdaresi Başkanlığı bu konuda bize 3 seçenek vermektedir. Özel entegrasyon, GIB ve entegratörlük olarak. Eğer kayıtta GIB seçtiyseniz tüm gelen ve giden belgeler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen GIB Portal üzerine gelecektir. Gelen ticari senaryolu belgeler bilindiği gibi ret yanıtı verilebilmektedir. GIB Portal üzerinde Gelen Faturalar bölümünden ilgili faturayı seçerek uygulama yanıtı yani cevap verme işlemini gerçekleştirin. Cevap verdikten sonra gönderim yaparak Giden Zarflar kısmından verdiğiniz cevabın karşıya iletilip iletilmediğini görebilirsiniz.

osA5oqzxtI0gTpuq7R1HYpJdCK01ONE9cNNZw6Pw0hYlw9d2Jp4kpJFz310as13LN1r9jWtxc32NRj8ccGYnXiNOngTjVNg5auqcOyoCxZyOCTlz4SJvMGhbh6RKABx_9re3E03k

Özel Entegratör Portalı üzerinden E Faturaya Ret Yanıtı Vermek?

Kullanım yöntemini özel entegratörlük seçtiyseniz işiniz biraz daha kolay. Özel entegratörler mükellefleri düşünerek portallarını yeni nesil teknolojiye göre üretmektedir. Esinlenmesini GIB Portal üzerinden alsada ondan daha kullanışlı ve pratiktir. Özel Entegratörlük Portalı üzerinden E Faturaya ret yanıtı vermek tıpkı GIB Portalda olduğu gibidir. Gelen Faturalar menüsünden ilgili faturayı bulup. Gerek belgeyi seçip kabul/iptal işlemi yapmak, gerek belgeye sağ tıklayarak cevap vermek gerekse durum/işlem alanından direkt olarak belgeyi kabul veya ret cevabını vererek işlemleri tamamlamaktadır.

Red yanıtı verdikten sonra karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını zarf durumundan takip etmeniz gerekir. Red veya kabul yanıtı verdim gitti diye bir durum söz konusu olamaz. Red veya kabul yanıtı 7 gün içerisinde sadece 1 kez verilebilir bunun dışındaki durumlarda diğer iptal veya iade seçeneğini kullanmanız gerekecektir.
 
Üst