E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?

E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?​

Muhasebe 2005 yılında hayatımıza giren e-dönüşüm yani elektronik dönüşüm. Muhasebenin birçok alanında varlığını sürdürmekte. Fatura, irsaliye, makbuz, müstahsil, defter, dekont ve bilet gibi alanlarda aktif bir biçimde rol oynuyor. Gün geçtikçe listeye yenileri eklenerek devam etmektedir. Bu ürünlerin kontrolü ve yapımcısı Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından işletilip yönetilmektedir. Belirli bir periyotta ürünler ve ürünlere ait zorunluluklar hakkında önce taslak tebliğ daha sonra piyasadan aldıkları dönüş ve isteklere göre tebliğ yayınlayarak e-dönüşüm ürünlerinin tabanını genişletiyor. Kısaca ürünlerden bahsetmek gerekirse;

E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?

e-Fatura nedir detaylı anlatım;​

e-Fatura; Muhasebede klasik faturanın yerine gelmiş bir üründür. e-Fatura’nın kardeşi sayılabilecek bir de e-Arşiv fatura vardır. e-Fatura Gelir İdaresi Başkanlığı’na kayıt yaptırmış mükelleflerin birbirleri arasında fatura alması ve göndermesine olanak sağlayan üründür.

E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?

e-Arşiv Fatura hakkında bilgi;​

e-Fatura’nın kardeş ürünü olan e-Arşiv Faturada muhasebe de ki faturanın işlevlerini görmektedir. Fakat e-Faturadan farkı Gelir İdaresi Başkanlığı’na kayıt yaptırmamış veya gerçek kişilere kesilen belgedir. Kağıt veya e-posta yöntemi ile gönderimi sağlanır. Gelen belgeleri de aynı şekilde olmak zorunda.

E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?

e-İrsaliye hakkında;​

Klasik irsaliyenin yerine gelen e-İrsaliye şu an irsaliye çeşitlerinden yalnızca sevk irsaliyesi olarak kullanılmaktadır. Gönderim ve alım işlemleri yapılabilmekte. e-Fatura’da yapılan hata burada yapılmayarak tek bir ürün olarak piyasaya sürüldü. Gelir İdaresi Başkanlığına kayıtlı mükellefleri ve olmayanlar içinde Gelir İdaresi Başkanlığı sanal kullanıcısına gönderim imkanı mevcut. Sanal kullanıcı da sadece gelen irsaliyeler yoktur.

E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?

e-Defter detaylı açıklama;​

Yine muhasebede, yevmiye ve kebir yani büyük defter olarak bilinen defterlerin elektronik ortama dönüştürülmüş haline şu an e-defter diyoruz. İlerleyen zamanlarda diğer defterler içinde gönderim imkanı sağlanacaktır.

E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?

e-Serbest Meslek Makbuzu hakkında;​

Serbest meslek ile uğraşan kişiler için yani mali müşavir, avukat vb sektörde işlem yapan kişiler için geliştirilmiş olan bu ürün yine normal makbuzun yerini almaktadır.

E-Dönüşüm Ürünleri Nelerdir ?

e-Müstahsil detaylı bilgi ile konuyu kapatalım;​

Kağıt kesilen müstahsil belgeleri artık tarih oluyor ve yerini elektronik müstahsile bırakıyor. E-Müstahsil ile belgeler artık kayıt altında. gibi gibi ürünleri artırabiliriz ama genelde en sık kullanılan ürünleri yukarıda bahsettik. Diğer ürünler için Gelir İdaresi Başkanlığını veya e-fatura destek forumlarını takip edebilirsiniz.
 
Üst