E Arşiv Fatura Nasıl İşlenir?

E Arşiv Fatura Nasıl İşlenir?​

E Dönüşüm konuları yaygınlığı arttığından beri en çok sorulan sorulardan biri olma unvanını e arşiv fatura nasıl işlenir konusu almıştır. Entegratörler ve diğer kurum ve kuruluşlar sanki e arşiv faturanın çok farklı bir belge ve muhasebede yeni bir terim gibi lanse etmektedir. Aslında e arşiv fatura bildiğimiz kağıt faturadan pekte farkı yoktur. Bu yüzden kağıt belge nasıl bir muhasebeleştirme veya işleme yapıyorsak e arşiv içinde durum aynıdır. Gelin biraz derinlere inelim.

E Arşiv Fatura Nasıl İşlenir?

E Arşiv Fatura Nedir ?​

E Arşiv fatura 2005 Mart’ta hayatımıza giriş yapmış bir kavramdır. E Arşiv Fatura kavramı geleneksel muhasebedeki kağıt faturanın elektronik ortamda E Fatura mükellefi olmayan kişilere kesilen biçimidir. Gördüğünüz gibi kağıt fatura ve e arşiv fatura arasındaki fark budur.

E Arşiv Fatura Nasıl İşlenir?

E Arşiv Fatura Nasıl Muhasebeleştirilir ?​

Muhasebe düzenleri şirkete veya tutan kişiye göre farklılıklar gösterse de tek düzen hesap planı ile işlemektedir. Tek düzen hesap planı olduğu için eğer detaylı bir muhasebe takip etmiyor veya maliyet muhasebesi, stok muhasebesi tutmuyorsanız e arşiv faturayı muhasebeleştirmek çok kolaydır.

Anlatacağımız senaryo da maliyet, stok vb ileri seviye muhasebeleştirme konuları yoktur. Basit usulde nasıl muhasebeleştirilebilir ondan bahsedeceğiz.

Öncelikle E Arşiv Fatura üzerinde gönderici bilgilerini kontrol ediyoruz. Eğer sık bir şekilde ticaret yaptığımız bir gönderici ise zaten bizim muhasebe programımız da mutlarak Cari kartı bulunuyordur. Yoksa veya yeni ticarete başladıysak cari kartı oluşturarak başlayalım. Sık işlem yapmayacak ve sadece 1 kez işlem yaptıysak muhtelif müşterilere hesabına kayıt yapabiliriz.

Cari işlerini hallettikten sonra sıra stok işlemlerine gelmektedir. Stok işlemi bahsettiğim gibi detaylı veya ön muhasebe tutanlarda geçerlidir burayı pas geçiyorum.

E Arşiv Fatura üzerindeki KDV hesaplarını kontrol ederek ilgili KDV hesabına kayıt işlemi yapıyoruz ve muhasebe fişi tutarlılığını kontrol ettikten sonra fişi kaydederek muhasebeleştirme işlemini tamamlamış bulunmaktayız. Daha fazla detaylı bilgi istiyorsanız yazılarımızı takip ederek güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
 
Üst